EN
Pētījums Nr. 2.2 “Neironu tīklu adaptācija Atomspēku Mikroskopijas (AFM) datu analīzei dažādu vēža tipu un to stadiju klasifikācijai”

Pētījuma nosaukums: Neironu tīklu adaptācija Atomspēku Mikroskopijas (AFM) datu analīzei dažādu vēža tipu un to stadiju klasifikācijai

Pētījuma īstenotājs Attiecināmās izmaksas, EUR Publiskais finansējums, EUR
APPLY SIA 181.000,00 133.600,00

Pētījuma mērķis: 

Ļaundabīgie audzēji ir viena no biežākām slimībām cilvēku populācijā. Plaušu audzējs ir viens no biežākajiem audzējiem, kas raksturojas ar sliktu prognozi un augstu mirstību. Plaušu audzējs joprojām tiek atklāts vēlīnajās stadijās, kad ārstēšana ir dārga un mazefektīva.

Jauno plaušu audzēju diagnostikas risinājumu izstrāde ir aktuāla problēma mūsdienu zinātnē. Uz mākslīgā intelekta balstīta lielo datu analīze izmantojot invotatīvus datu avotus varētu būt perspektīva jauna tehnoloģija plaušu audzēju diagnostikai un prognozei ar augstu komercializācijas potenciālu.

Pētījuma mērķis ir izstrādāt jaunu tehnoloģiju, kas pamatojas uz mākslīgā intelekta analīzi, izmantojot Atomspēku Mikroskopijas (AFM) datus plaušu audzēju diagnostikai, kā arī klīnisko un patologhistoloģisku rādītāju novērtēšanu.

Pētījuma aktivitātes:

  • pacientu iekļaušana pētījumā,
  • klīnisko rādītāju analīze,
  • plaušu biopsijas audu paraugu un citoloģijas audu paraugu novērtēšana ar atomspēka mikroskopiju,
  • datu analīze ar mākslīgu intelektu un predikatīvo modeļu izveide.

Pētījuma īstenošanas rezultātā tiks izstrādāta metode biopsijas un citoloģijas paraugu pagatavošanai atomspēka mikroskopijai, kā arī uz mākslīgā intelekta balstīta jaunā tehnoloģija plaušu audzēja diagnostikai, kas pamatojas uz lielo datu analīzi, kas iegūti ar atomspēka mikroskopiju, un audzēja klīniskie dati.

Pētījuma progress

31.12.2023.

Pētījuma kopējais mērķis: izstrādāt jaunu tehnoloģiju, kas pamatojas uz mākslīgā intelekta analīzi izmantojot Atomspēku Mikroskopijas (AFM) datus plaušu audzēju diagnostikai, kā arī klīnisko un patologhistoloģisku rādītāju novērtēšanu.

Aktivitātes mērķis: nepieciešamo rīku izstrāde visu datu apkopošanai un centralizēšanai turpmākai izmantošanai (datubāzes, importēšanas mehānismi, saskarnes).

Ir pilnībā izstrādāta tīmekļa vietne, kas ļauj ērti LU Pataloģijas katedras darbiniekiem apkopot pacientu klīnisko un patohistoloģisko informāciju un LU Ķīmiskās fizikas institūta darbiniekiem augšupielādēt datnes no AFM, piesaistot tos konkrētam pacientam un biopsijas paraugam, kopā ar nepieciešamajiem pavadošajiem datiem. 

Tīmekļa vietne ir pieejama publiski, bet, lai tajā autorizētos un piekļūtu sistēmas funkcionalitātei un datiem, ir nepieciešams lietotāja profils, kuru ir apstiprinājis vietnes administrators. Pašlaik administratora tiesības ir pieejamas tikai SIA Apply šī projekta vadībai. 

Izstrādes laikā tika arī izplānota un izveidota datu batu bāze, kur attiecīgie dati tiek uzglabāti. Rīks būtiski vienkāršo turpmāko darbību ar datiem un standartizē to ieguves procesu, jo ir nodrošināta skaidra sasaiste starp datiem, kas iegūti ar pataloganatomijas kompetencēm un datiem, kas iegūti ar AFM. 

LU Ķīmiskās fizikas institūta darbinieki iegūtos AFM mērijumus saglabā specifiskā datu formātā (.ibw), lai nodrošinātu turpmāko datu analīzi, tika izstrādāts skripts, kas spēj lasīt šo datu formātu un savienoties ar datu bāzi, kur šīs datnes uzglabājas.

Turpmākās darbības: turpmākie soļi ir izvirzīt un aprēķināt plaušu šūnu aprakstošus parametrus, kurus var iegūt no AMF datiem. Paralēli ir plānots izstrādāt programmatūru, kas veiks dažādu mākslīgā intelekta modeļu apmācību. Nepieciešams apmācīt gala lietotājus abu sistēmu izmantošanā un uzsākt datu ieguvi.

Projekti
Dalīties
Saistītie pētījumi
/